Mapa serwisu

Jesteś tutaj:

   

Poradnik eksperta

Odpowiedzi eksperta na pytania czytelników

Na pytania Czytelników odpowiada Joanna Lużyńska, stylistka

Mistrzyni Europy Nail Design 2008, Mistrzyni Polski Nail Design 2008, 2007

Międzynarodowa Mistrzyni Nail Design Czech 2005

Mam problem z odwarstwieniem się masy od paznokci. Dlaczego tak się dzieje?

Joanna Lużyńska: Odwarstwianie się masy od naturalnych paznokci jest częstym problemem stylistów. Najczęstszą przyczyną podchodzenia powietrza i odwarstwiania się masy jest nieprawidłowe przygotowanie paznokcia przed stylizacją, czyli nieodsunięcie skórek, niedokładne zmatowienie płytki, pozostawienie zanieczyszczeń, a także pozostawienie wilgoci i nieodtłuszczenie powierzchni. Następną przyczyną może być zalewanie skórek masą, wskutek czego powietrze dostaje się pod masę tuż przy wale paznokciowym. Musimy też zwrócić uwagę, czy preparaty użyte do odtłuszczania i osuszania płytki są aplikowane w dobrych proporcjach (odtłuszczacz, primer), nałożenie masy na nieodparowane preparaty prowadzi do odwarstwiania się. Zwrócić też należy uwagę, by w czasie zabiegu klientka nie dotykała płytki.

Czemu służy primer i jak go prawidłowo stosować?

Joanna Lużyńska: Primer jest to podstawowy i niezbędny produkt do stylizacji paznokci, przeznaczony do odpowiedniego zagruntowania płytki przed nałożeniem masy. Wyróżniamy primery kwasowe i bezkwasowe oraz primery stosowane w metodzie UV. Primery mają za zadanie zwiększyć przyczepność masy do naturalnej płytki, odtłuszczać i odkwaszać płytkę – a więc wybór odpowiedniego primera zależy od tego, jaką płytkę ma klientka. Zawsze należy zapoznać się ze wskazówkami producenta, ponieważ każda firma może mieć inne zasady co do zastosowania produktu. Primery kwasowe to preparaty na bazie kwasu metaakrylowego, bardziej ingerują w płytkę wytrawiając ją. Charakteryzują się szybkim odparowywaniem, białym, jakby kredowym śladem na paznokciu i intensywnym zapachem. Primer kwasowy możemy zastosować, jeżeli klientka ma problematyczną płytkę, zbyt tłustą i wilgotną. Primer bezkwasowy z kolei jest łagodniejszy, oparty na bazie octanu metylu, jego zapach jest znacznie delikatniejszy, a odparowywanie wolniejsze. Możemy go stosować u klientek z alergiami, uszkodzonymi paznokciami, niewymagającymi zbyt mocnego odtłuszczania.

Primer należy aplikować tylko na naturalną płytkę paznokcia unikając kontaktu z tipsem. Jeżeli płyn dostanie się na tips może on ulec uszkodzeniu, ponieważ tworzywo, z którego tips został wykonany, fabrycznie jest pozbawione tłuszczu i wilgoci.

W technice światłoutwardzalnej (żelowej) również wykorzystuje się primery typu UV, można podzielić je na dwie grupy: primery typu bond i takie, które stosowane są jako bazowa warstwa żelu. Stosowanie primera w technice żelowej jest dokładnie takie samo, jak w metodzie akrylowej.

Jak prawidłowo zmatowić naturalną płytkę przed rozpoczęciem stylizacji?

Joanna Lużyńska: Przygotowanie płytki do stylizacji paznokci jest bardzo ważną czynnością, odpowiadającą za przyczepność masy do naturalnego paznokcia. Do zmatowienia płytki powinnyśmy używać pilników o ziarnistości 180, w przypadku, kiedy płytka jest wrażliwa lub uszkodzona możemy użyć nawet pilnika o ziarnistości 240 albo pilnika typu buffer o ziarnistości 180. Ważne jest przestrzeganie tej zasady, ponieważ unikniemy w ten sposób przepiłowania płytki paznokciowej klientki.

Opiłowanie płytki zaczynamy od wolnego brzegu paznokcia, skracamy do pożądanej długości, następnie zaczynamy matowić płytkę od wału paznokciowego krótkimi ruchami prowadząc pilnik od zewnętrznej strony do wewnątrz paznokcia, po czym opiłowujemy środkową część paznokcia. Prawidłowo przygotowany paznokieć powinien być matowy, nie posiadać żadnych miejsc niedopiłowanych.

Pamiętajmy, aby zbyt mocno nie dociskać pilnika, co może prowadzić do miejscowych uszkodzeń płytki.

Autor: Joanna Lużyńska

Dyskusja na forum

Nailo.pl na Facebook'u

Firmy z branży

Ankieta

Jakie są Twoje ulubione motywy w zdobieniu paznokci?:

Zobacz wszystkie ankiety

Popularne

Chmura tagów Nailo.pl

Społeczność

OSTANIO NA FORUM
OSTANIO NA BLOGU

Statystyki artykułu

Do tego obiektu najczęściej dociera się z następujących lokalizacji:

Z tego obiektu najczęściej przechodzi się do następujących lokalizacji:

Licznik obiektu: 13072 odsłon, 12427 wizyt
Licznik węzła: 13072 odsłon, 12427 wizyt

msweb