Mapa serwisu

Jesteś tutaj:

   

Białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach - Leuconychia

Naturalna płytka paznokciowa człowieka jest bezbarwna, przyjmuje kolor struktur znajdujących się pod paznokciem. Kolor różowy zawdzięcza naczyniom krwionośnym, które znajdują się w łożu paznokcia, a na którym spoczywa płytka. Bardzo często jednak mamy do czynienia z paznokciami, na których widoczne są białe zabarwienia tworzące plamki, linie, pręgi, zdarza się nawet, że cała powierzchnia paznokcia jest biała.

Drobne, okrągłe białe plamki lub paski przesuwające się wraz ze wzrostem w stronę wolnego brzegu paznokcia mogą być wywoływane przez stany chorobowe – paznokci bądź innych organów – lub też przez urazy.

Niedobór witamin i minerałów

Jedną z hipotez tłumaczących przyczyny powstawania białych plam na paznokciach jest niedobór

witamin i minerałów, zwłaszcza cynku, wapnia, żelaza. Mogą świadczyć o zakłóconym metabolizmie i grozić osłabieniem odporności na choroby wirusowe.

Mikrourazy

Coraz częściej uważa się, że białe plamki na paznokciach są skutkiem rozmaitych mikrourazów macierzy. Zmiany są wynikiem zaburzenia procesu rogowacenia komórek, a więc tworzenia się płytki. Nawet drobne zranienia macierzy mogą powodować zmiany w wyglądzie nowo utworzonego paznokcia. Popularnie nazywamy to „kwitnieniem” paznokcia. Niektórzy specjaliści tłumaczą to dostaniem się pęcherzyków powietrza. Inni kwestionują tę hipotezę. 

Mówiąc o zranieniach mamy na myśli zranienie pilnikiem, ukłucie igłą, nieostrożne usuwanie skórek, nawykowe odsuwanie palcami skórek.

Zmiany chorobowe

Poprzeczne paski lub małe punkciki świadczą o krótkotrwałych, przejściowych stanach chorobowych macierzy. Długotrwałe schorzenia ujawniają się poprzez podłużne białe paski na płytce. Najczęściej zmiany te prowadzą do zaburzeń rogowacenia. Komórki płytki paznokcia produkowane przez uszkodzoną część macierzy różnią się od sąsiednich zdrowych komórek, te chore pozbawione są jądra i bardzo luźno ze sobą powiązane.

Zaburzenia procesu rogowacenia wiążą się ze zmianą procesu odbijania światła, co daje efekt białego zabarwienia.

Białe zabarwienie na paznokciach może być też wywołane przez schorzenia paznokci, takie jak łuszczyca czy grzybica.

Leuconychia może też być uwarunkowana genetycznie, czasem wiele osób w rodzinie charakteryzuje się podobnymi, białymi zmianami na paznokciach.

Kosmetyczka w salonie powinna zwracać baczną uwagę na paznokcie swoich klientek. Czasem to ona pierwsza jest w stanie dostrzec niepokojące zmiany, zwrócić na nie uwagę i skierować klientkę do lekarza. Wczesne zaobserwowanie zmian chorobowych może zapobiec rozwojowi choroby.

Autor: Dr n. med. Maria Czubek

Dyskusja na forum

Nailo.pl na Facebook'u

Firmy z branży

Ankieta

Jakie są Twoje ulubione motywy w zdobieniu paznokci?:

Zobacz wszystkie ankiety

Popularne

Chmura tagów Nailo.pl

Społeczność

OSTANIO NA FORUM
OSTANIO NA BLOGU

Statystyki artykułu

Z tego obiektu najczęściej przechodzi się do następujących lokalizacji:

Licznik obiektu: 49135 odsłon, 46966 wizyt
Licznik węzła: 49135 odsłon, 46966 wizyt

msweb