Mapa serwisu

Jesteś tutaj:

   

Pielęgnacja stóp z nadmiernym rogowaceniem naskórka

Rogowacenie naskórka

Zdrowa skóra stóp jest dobrze nawilżona i ukrwiona, a przez to gładka, elastyczna i odporna na pękanie. Wszelkie odstępstwa od prawidłowego stanu mogą prowadzić do powstania zrogowaceń i bolesnych pęknięć. Zmiany umiejscowione są na skórze w części podeszwowej stóp.

Przyczyną stanu chorobowego jest nadmierne rogowacenie naskórka. Zmiany charakteryzują się dużym bólem w czasie chodzenia. Szczególnie przykre są podłużne pęknięcia na piętach, w momencie nacisku stopy na podłoże szczeliny rozszerzają się i mogą powstawać krwawiące rozpadliny. Dlatego potrzebna jest profesjonalna pielęgnacja stóp wykonywana przez kosmetyczki-pedicurzystki. Ale sam zabieg kosmetyczny w gabinecie nie wystarczy. Każda pedicurzystka powinna edukować klienta, w jaki sposób i jakich kosmetyków należy używać w pielęgnacji domowej.

Klienci z nadmiernym rogowaceniem naskórka trafiają zarówno do gabinetów dermatologicznych, jak i kosmetycznych, stąd potrzeba posiadania wiedzy nie tylko merytorycznej, ale i praktycznej.

Przyczyny

Nadmierne rogowacenie spowodowane jest między innymi zmniejszonym wydzielaniem łoju i potu, skóra jest wyjątkowo sucha i pokryta grubą, zrogowaciałą warstwą naskórka. Usunięcie nadmiaru zrogowaciałej tkanki ma ogromne znaczenie dla przywrócenia naturalnej elastyczności skóry. Należy jednak uważać, aby nie usunąć zbyt dużej ilości zrogowaciałej części naskórka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nadmiernego rogowacenia wywołanego uciskiem lub procesem starzenia. Trzeba pamiętać, aby zostawić warstwę skóry odpowiedniej grubości, ponieważ narosła nie bez powodu. Jeżeli usunie się zbyt dużo, może to znacznie przyspieszyć narastanie kolejnych komórek rogowej warstwy naskórka, a ponadto spowoduje nie ulgę, a podrażnienia i ból.

Technika pracy

Pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym jest bardzo ważna. Jedną z technik, już przestarzałych lecz nadal stosowanych, jest ścinanie naskórka za pomocą urządzenia zwanego omegą. Jest to praca nieprecyzyjna, nie można dotrzeć do każdego miejsca na stopie. Ponadto ucisk omegi na stopę może wywołać dodatkowe, nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Naskórek bardzo szybko odrasta i efekt zabiegu po około dwóch tygodniach zanika.

Lepszą techniką jest usuwanie naskórka za pomocą frezarki. Wykorzystuje się frezarki usuwające zrogowaciały naskórek na sucho i na mokro. Pracując frezarką wybieramy frezy diamentowe o średniej i małej ziarnistości, mogą to być frezy z kanalikami chłodzącymi do pracy z jednoczesnym systemem spryskującym. Można też stosować frezy gumowe z nakładkami ściernymi jednorazowego użytku.

Praca frezarką przynosi bardzo dobre efekty. Zabieg jest bezbolesny, precyzyjny, wykorzystanie frezów różnej wielkości pozwala na dotarcie do każdego miejsca na stopie. Za pomocą frezów usuwa się dokładnie skórę zmienioną chorobowo, warstwa po warstwie, w związku z tym nie istnieje niebezpieczeństwo zbyt głębokiej ingerencji. W przypadku pęknięć należy pamiętać, że wszystkie ruchy instrumentami wykonuje się wzdłuż pęknięć, by dodatkowo ich nie pogłębiać. Zrogowaciałą skórę wokół pęknięcia należy usunąć frezem gruboziarnistym, dokładnie zaokrąglając brzegi pęknięcia. Na zakończenie zabiegu miejsca frezowane wygładza się delikatnym frezem np. diamentowym drobnoziarnistym, a samo pęknięcie dezynfekuje. Efekty pracy utrzymują się długo. Należy jednak pamiętać, że praca frezarki polega na ciągłym tarciu i może wywołać dyskomfort i uczucie pieczenia. Dlatego w czasie wykonywania zabiegu nie pracujemy na jednym obszarze skóry.

Pozostaje kwestia moczenia stóp przed zabiegiem. Moczenie nóg powoduje macerację skóry, zaciera się wówczas granica między zdrowym a chorobowo zmienionym naskórkiem, ponadto frezy łatwiej zbierają suchy naskórek, dzięki czemu skraca się czas pracy. Jedynie pracując tradycyjnymi instrumentami można zalecić moczenie stóp, bo zmiękczona skóra nie pęka tak łatwo i jej usuwanie trwa krócej.

Miejscowe leczenie keratolityczne

Podstawą miejscowej terapii są maści i kremy o działaniu złuszczającym czyli keratolitycznym. Składnikami aktywnymi w tych preparatach są głównie: mocznik, kwas salicylowy i mlekowy w odpowiednio dobranych stężeniach. Zawartość mocznika musi wynosić powyżej 10 proc., gdyż w stężeniu mniejszym działa jedynie nawilżająco. Mocznik działający keratoplastycznie czyli zmiękczająco przygotowuje skórę do kolejnego etapu , jakim jest złuszczanie skóry. Bardzo dobre efekty uzyskamy stosując mocznik o co najmniej 20-30 proc. stężeniu. Oczywiście istnieją kosmetyki zawierające mocznik o stężeniu 50 proc., należy się jednak zastanowić, czy w danym schorzeniu należy zastosować aż tak duże jego stężenie.

Kwasy glikolowy, mlekowy i salicylowy działają złuszczająco. W niższych stężeniach działają na warstwę rogową naskórka. W wyższych powodują zmniejszenie przylegania niżej leżących korneocytów, zatrzymując wodę w naskórku. Długie stosowanie kwasów powoduje aktywację fibroblastów, które syntetyzują kolagen i włókna sprężyste, co prowadzi do pogrubienia skóry właściwej i poprawy wyglądu skóry. Należy pamiętać aby roztwory keratolityczne nakładać na wilgotną skórę, ponieważ lepiej penetrują. Nakłada się je tylko na miejsca chorobowo zmienione, aby nie podrażniać zdrowej skóry. Można stosować specjalne pierścienie, które osłonią zdrową skórę.

Zabiegów zmiękczających i złuszczających nie należy stosować na stopie cukrzycowej. Przyniesie to bowiem przeciwny efekt, zamiast pomóc można wywołać powstanie głębokiej rany, a co za tym idzie trudno gojącego się owrzodzenia.

Zalecenia pielęgnacji domowej

Pozostaje pielęgnacja domowa. Polega przede wszystkim na profilaktyce, która zapobiega powstawaniu kolejnych zrogowaceń. Zalecane jest stosowanie kremów, maści, płynów zawierających wymienione już powyżej mocznik, kwasy: glikolowy, mlekowy i salicylowy, a także kwasy tłuszczowe, głównie linolowy, białą wazelinę, ciekłą parafinę.

Innym sposobem pielęgnacji zarówno domowej, jak i gabinetowej jest stosowanie kremów i maści natłuszczających i nawilżających pod tak zwanym opatrunkiem okluzyjnym. Na skórę zmienioną chorobowo nakłada się krem lub maść i przykrywa się folią i plastrem hypoalergicznym. Należy pamiętać o czasie stosowania takiego opatrunku. Pod folią tworzą się bakterie, które mogą pogorszyć stan, dlatego opatrunek może być założony tylko na kilka godzin.

W domu można stosować korzystnie oddziałujące na zrogowaciały naskórek kąpiele morskie i solankowe.

Regularne zabiegi

Należy zwrócić uwagę na regularne stosowanie zabiegów pedicure w gabinecie kosmetycznym i stałą, codzienną pielęgnację w domu. Po zabiegu pedicure skóra wygląda lepiej, staje się bardziej elastyczna. Przede wszystkim jednak zabieg likwiduje ból i przynosi ulgę przy chodzeniu, choć względy estetyczne są nie mniej ważne.

Autor: Halina Grabicka (kosmetolog), Ewa Ławniczak (kosmetolog)

Dyskusja na forum

Nailo.pl na Facebook'u

Firmy z branży

Ankieta

Gdzie zaopatrujesz się w produkty do stylizacji paznokci?:

Zobacz wszystkie ankiety

Popularne

Chmura tagów Nailo.pl

Społeczność

OSTANIO NA FORUM
OSTANIO NA BLOGU

Statystyki artykułu

Z tego obiektu najczęściej przechodzi się do następujących lokalizacji:

Licznik obiektu: 30432 odsłon, 28535 wizyt
Licznik węzła: 30432 odsłon, 28535 wizyt

msweb